פורסם ב-

כיצד לשחזר קבצי וידאו פגומים מכרטיס הזיכרון

כרטיסי הזיכרון נחשבים לאמינים מאוד. במקרים מסוימים, הקובץ לא נסגר כראוי, ויהפך לבלתי קריא – תוכנות העריכה לא יזהו אותו. ניתן לשחזר קבצים שצולמו במצלמות Sony בפורמט XAVC ולא נסגרו באופן תקין – בעזרת כלים חינמיים בקוד פתוח.

מבוא

מצלמות סוני מהסדרה המקצועית, כמו FS5 או FS7 מקליטות על כרטיסי זיכרון. למרות השוני בין סוגי הכרטיסים SD/XQD, בשני המקרים פורמט ההקלטה דומה. המקודד נקרא XAVC והאריזה של הקבצים בסיומת MXF.
לפעמים הקובץ לא נסגר טוב – יתכן וכרטיס הזיכרון הוצא מהחריץ בזמן הקלטה או שהמצלמה כבתה מסיבה כלשהי. במקרה כזה, המהנדסים של סוני הכניסו פונקציה לתיקון קבצים המובנית במצלמה. ברגע שתחזירו את הכרטיס ותדליקו את המצלמה, יופיע תפריט השחזור על מסך המצלמה וישאל האם לבצע שחזור. אני ממליץ כן לבצע את השחזור בצורה זאת ולא לחכות. השחזור לוקח מספר דקות אמנם, וזה מעכב את יום הצילום – אך אם תתעלמו מהתפריט הוא לא יופיע שוב.
במקרים מסוימים בהם התפריט לא הופיע בכלל, או שהשחזור המובנה במצלמה לא הצליח – יש לעבור לצלם עם כרטיס חדש,
ולשמור את הכרטיס הבעייתי בצד, עד לטיפול בשלב הפוסט – עם כלים בקוד פתוח

כלים בקוד פתוח לטיפול בקבצי וידאו

MediaInfo – כלי בסיסי ומומלץ המאפשר לקבל פירוט טקסטואלי אודות פורמט ההקלטה, מקודד, אריזה, ביטרייט, עומק צבע, דגימת צבע, מספר ערוצי שמע ונתונים חשובים נוספים.
AviDemux – כלי עריכה בסיסי בקוד פתוח, המסוגל לקרוא מגוון פורמטים ומאפשר גם עריכה של IN/OUT ללא צורך בקידוד מחדש הפוגע באיכות התמונה.
MeGui – סט כלים בקוד פתוח לקידוד וחילוץ קבצי וידאו.
כלים נוספים – MKV Extract, FFMPEG, VLC
Media Player Clasic Home Cinema (MPCHC( – נגן מדיה רזה המבוסס על הנגן המקורי מבית מיקרוסופט.

שחזור קבצי MXF פגומים

להלן תרשים זרימה – כיצד לפעול לשחזור חומרים שצולמו במצלמות סוני המקצועיות:

המצלמה כבתה / כרטיס הזיכרון הוצא בטעות / התקבלה הודעת שגיאה במצלמה וההקלטה נפסקה.
כבו את המצלמה, וודאו שכרטיס הזיכרון במקומו והדליקו את המצלמה
האם הופיע תפריט השחזור?
אם כן, בצעו שחזור באותו הרגע (גם אם צריך לעצור את יום הצילום)
לא הופיע התפריט? כבו את המצלמה והוציאו את הכרטיס – שמרו אותו בצד – אין להשתמש בו עד לשלב השחזור במחשב הפוסט.
בדקו מה גודל הקובץ הבעייתי.
האם גודל הקובץ הגיוני? אם כן, העתיקו אותו מכרטיס הזיכרון לדיסק הקשיח
האם גודל הקובץ הינו 0KB? אם כן, בצעו בדיקה לתיקון שגיאות (windows checkdisk).
בדקו האם ניתן לקבל פרטים על קובץ באמצעות MediaInfo.
נסו להפעיל את הקובץ בנגן MPCHC או VLC.
האם הקובץ רץ?
האם ניתן להריץ את הקובץ קדימה?
האם ניתן לפתוח את הקובץ בתוכנת עריכה?

אם הקובץ רץ באחד הנגנים זה סימן טוב. רוב הסיכויים שניתן לשחזרו, גם אם הוא לא נפתח עדיין בתוכנת העריכה ולא ניתן להריצו קדימה.
ברוב המקרים, השחזור לא יהיה כרוך בקידוד מחדש, ולא תהיה פגיעה באיכות החומרים. שחזור ללא קידוד מחדש, אינו מתערב בערוץ הוידאו, השחזור מתקן רק את האריזה של הקובץ, את המבנה שלו. במקרה כזה, כל הפרמטרים המקוריים נשמרים: מקודד(XAVC), עומק צבע (8/10Bit), דגימת צבע (4:2:2 או אחר, בהתאם לחומר המקורי) וביטרייט.
במקרים מסויימים, חובה יהיה לקודד את הקובץ מחדש. ניתן לבחור באותם פרמטרים בהם החומר צולם, אך כידוע, כל קידוד מחדש פוגע באיכותו.
לביצוע השחזור ללא קידוד מחדש, יש להפריד את ערוץ הוידאו מתוך האריזה שלו, ולשמור את הערוץ בנפרד. הפרדה זאת ניתן לבצע באמצעות הכלי FFMPEG. לאחר מכן להכניס את הפלט לאריזה חדשה. לדוגמה, באמצעות הכלי MP4MUXER אפשר לייצר קבצי MP4.

יש לקחת בחשבון מספר חסרונות בתהליך
1. מדובר בכלים שנכתבו בקוד פתוח. לפעמים מתקבלת שגיאה ויש לעבור להשתמש בכלי אחר.
2. סיכוי נמוך לשחזור ערוצי הסאונד שהוקלטו. יש להשתמש בסאונד שהוקלט בצורה חיצונית, ולסנכרן אותו ידנית בהתאם לקלאפ.
במקרים נדירים, תדרש עבודת סנכרון ידנית נוספת. יתכן אבדן של מסגרות וידאו במהלך חומר הגלם. בדרך כלל מדובר על סדר גודל של מסגרת אחת או שתיים בכל 5 דקות של חומר. במקרה כזה, יש למצוא בתוכנת העריכה, באופן ידני, את הנקודה הספציפית בטיימליין, בה חסרים מסגרות, לעשות קאט ולהזיז את השכבה כמה מסגרות קדימה כדי לשמור על הסנכרון עם הסאונד.

הצעת מחיר לביצוע שחזור

במקרים מסוימים, לא ניתן לצלם חומרים מחדש. בהתחשב בחסרונות בתהליך השחזור שצויין מעלה, עדיין מומלץ לבדוק את האופצייה הזו. לקבלת הצעת מחיר לשחזור, ניתן לפנות אלי בהודעה בעמוד יצירת קשר. במידה והשחזור לא הצליח, כספכם יוחזר.